Teka Lutein Kistleri

Teka Lutein Kisti Nedir ve Neden Oluşur?

Teka lutein kistleri yumurtalıkları ılımlıdan çok büyüğe kadar büyüten fizyolojik yumurtalık kistleridir. Genellikle yumurtalıkların hormonlar tarafından çok uyarılmasına (tüp bebek tedavisindeki gibi) ya da yumurtalığın artmış duyarlılığına ikincil gelişir. Kistin sınırları, yumurtalığın bağ dokusundan geliştiği düşünülen teka lutein hücrelerinden oluşur. Bunlar aynı zamanda ikiz gebelik, üzüm gebe­lik gibi durumlar ile ilişkili olduğu bilinen iyi huylu oluşumlardır. Ciddi olgularda toplam yumurtalık boyutu 20-30 cm çapa ulaşabilir. İki taraflı oluşan, ince duvarlı, gri renkli çok sayıda kistik yapılar görüntülemede arı kovanı gibi görülürler. Küçük kistler berrak-saman sarısı renginde ya da kanlı sıvı içerir. Patolojik olarak kistin çevresi teka lutein hücrelerinden oluşmuştur.

Teka Lutein Kisti Kimlerde Görülür?

Teka lutein kistleri genellikle üzüm gebelik ve bunun kötü huylu durumlarıyla ilişkili­dir. Yumurtlamayı uyarmak için enjeksiyon ya da ağızdan tedavi alan kadınlarda teka lutein kistleri gelişebilir.

Teka Lutein Kistleri Nasıl Saptanır?

Teka lutein kistlerinin varlığı muayeneyle saptanabilir ve genellikle ultrasonografiografi ile doğrulanır. Hemen her zaman iki taraflıdır ve yumurtalıkları ılımlı ya da çok fazla büyütür. Büyük kistlerin çoğu kasıkta basınçta artış ve hassasiyete neden olacaktır. Nadiren büyük kist boyutu nedeniyle kendi üzerine dönme meydana gelebilir. 

Teka Lutein Kistleri Nasıl Yönetilir?

Tedavi izlemedir çünkü bu kistler sıklıkla gerilerler. Sezaryen esnasında bu kistler saptanırsa dikkatlice dokunul­malıdır. Kanama riskinden dolayı çok sayıda kistleri boşaltma veya delme girişiminde bulunulmamalıdır. Kist etrafındaki kalın duvardan dolayı bu olgularda kanama kontrolü zordur. Doğumdan sonraki dönemde bu kistlerin doğal seyri kendiliğinden gerilemedir.