İyi Huylu Kistik Teratom - Yumurtalık Tümörü

İyi huylu kistik teratom yumurtalığın germ hücrelerinden gelişen yavaş büyüyen bir tümördür. Teratomun boyutları birkaç milimetreden 25 cm çapa ka­dar değişebilir. Çoğu teratom 10 cm'den küçüktür ve tek taraflı gelişir. Hastaların %10 ila 15'inde iki taraflıdır. Muayenede bu tümörler hamur kıvamındadır. Kistin duvarları düz­gün yüzeyli, parlak ve opak beyaz renklidir. Açıldıklarında kistin içinden genellikle büyük saç kütleleri ve kıkırdak ve diş alanları bulunan kalın yağlı bir sıvı boşalır. Deri ve deri ekleri (yağ bezleri, ter bez­leri, saç follikülleri, kas fiberleri, kıkırdak, kemik, diş, sinir hücreleri ve solunum ve sindirim sistemi yollarının epiteli gibi) görülebilir. 

Neden Oluşur ve Kimlerde Görülür?

İyi huylu teratomlar yenidoğandan menopoz sonrası yılla­ra kadar gelişebilir. Teratomlar ergenlik öncesi dişiler ve ergenlerde en sık görülen yumurtalık tümörüdür. İyi huylu teratomların %50'sinden fazlası 25-50 yaş arasındaki kadınlarda saptanır. 10 yaşından önce nadirdir.

Nasıl Saptanır?

Yarısından çoğu belirti vermezler ve rutin muayene sırasında saptanabilir, karın grafisi ya da ultrasonografide tesadüfen görülebilir ya da başka nedenle yapılan bir ameliyatta tesadüfen bulunabilir. Kistik teratomlar muayene sırasında tesadüfen kite olarak saptanır.

Nasıl Yönetilir?

İyi huylu kistik teratomda tedavi ve tanı için kistin çıkarılması ya da yumurtalığın çıkartılması gereklidir. Çoğu durumda mümkün olduğu kadar normal yumurtalık dokusunu korumak için kist çıkartılması ameliyatı uygulanır. Kistin kendi etrafına dönmesi, sıklıkla gebelik süresince görülen, acil cerrahi girişim gerektiren akut karın tablosuna yol açar.