Yumurtalık Kitleleri Nasıl Değerlendirilir?

İlgili belirtilerin ve daha önce belirtilen risk faktörlerinin sorgulan­masını içeren bir hikaye alınır ve genel fizik muayene yapılır. Yumurtalık kanseri ile ilgili genel fizik muayene bulguları, akciğerde sıvı birikimi, karında sıvı birikimi veya kitle olabilir. Yumurtalıkların bazen yayılmış meme kanseri ile tutulumu nedeniyle meme muayenesi gereklidir.

Menopoz öncesi kadınlarda ortaya çıkan yumurtalık kitlelerinin %5'inden azı kanserdir. Büyük çoğunluğu 8 cm ve daha küçük boyutlarda­ki fonksiyonel kistlerdir ve bir ila üç ay içerisinde kendiliğinden çö­zülürler. Düşük riskli menopoz öncesi kadınlar fizik muayene ile iki ay sonra yeniden değerlendirilebilir. Menopoz sonrası kadınlarda kanser riski yaşla birlikte artar ve daha ileri değerlendirmenin hemen yapılması gerekmektedir.

Ultrasonografi yumurtalıktaki kitlenin kanser olup olmadığını belirle­mek için değerlidir. Düzgün duvarlı ve saydam sıvılı basit kistler menopozdaki kadınlarda bile neredeyse hemen her zaman iyi huyludur. Kalınlaşmış ve düzensiz kist duvarı, kist içerisinin dolu oluşu ve odacıkları ayıran ka­lın zarlar kanseri düşündüren yumurtalık görüntüleridir. Tümör veya zar içerisinde renkli akım Doppleri ile kan akımının gösterilmesi kanser şüphesini artırmaktadır. Karında sıvı birikmesi de kanser için bir risk faktörü­dür ve ultrasonografi ile görülebilir. Bilgisayarlı Tomografi rutin olarak yapılmaz.

CA-125 yumurtalıktaki kitlelerin değerlendirilmesinde sınırlı öneme sa­hiptir. Erken evre yumurtalık kanserli hastaların yalnızca yarısında ve ilerle­miş hastalıkların %80'inde yüksek seviyelerde saptanması bu testin kullanılabilirliğini kısıtlamaktadır. Bununla birlikte CA-125 endometriozis, miyomlar gibi bazı iyi huylu durumlarda da artmaktadır.

- Bu makaleyi inceleyiniz: yumurtalik-kitleleri-nasil-degerlendirilir