Şüpheli Yumurtalık Kitleleri Nasıl Yönetilir?

Tıbbi olarak sağlıklı, şüpheli yumurtalık kitlesi olan hastalarda ameliyatla değerlendirme yapmak gereklidir. Kabul edilebilir büyüklükteki kitlelerde (genel­likle 8-10 cm ve daha küçük), karın içinde sıvı veya uzak bölgelerde hastalık yoksa laparoskopik değerlendirme kabul edilebilir. Şüpheli yumurtalığın ameliyat sırasında patolojik değerlendirmesi sağlanmalıdır. Bulgular yüksek olasılıkla yumurtalık kanserini telkin ediyorsa jinekolojik on­koloji konusunda uzman bir cerrahın çağırılması daha uygun olacaktır.

Eğer kanser tespit edilirse, rahim alınması, iki taraflı tüpler ve yumurtalıkların alınması, lenf bezlerinin çıkartılması, karın içinde yayılmış alanların çıkartılması ve karın içi yıkama sıvısının alınması evreleme amaçlı yapılmalıdır. Hastalık tek yumurtalıkta sınırlı olan ve çocuk arzusu olan hastalar için etkilenmemiş diğer yumurtalığın ve rahimin ko­runması uygun olacaktır.

Karın içinde ilerlemiş hastalık varlığında tüm kan­ser dokusunun çıkarılmasına çalışılır. Cerrahi sonrası kalan tümörün maksimum çapının

- Bu makaleyi inceleyiniz: supheli-yumurtalik-kitleleri-nasil-yonetilir