Vajinal Akıntı

NORMAL VAJİNAL AKINTI NEDİR?

Vajinal akıntı fizyolojik bir olaydır. Fizyolojik akıntı rahim ağzının sümüksü salgısı, doku hücreleri, bakteri, su ve elektrolitlerden olu­şur. Akıntının nitelik ve miktarı üreme durumu ve adet döngüsündeki zamanlama ile değişir. Menopoz öncesi kadınlarda, östrojen vajinal pH seviyesini 4.5'ta tutar. Normal akıntı kokusuzdur, beyazdan şeffafa doğrudur ve bağlı bulunduğu bölgeler­de toplanabilir. Bazı zamanlarda kısmen yoğun olabilir.

AKINTISI OLAN BİR HASTA İÇİN HİKAYENİN BİLEŞENLERİ NELERDİR?

Odaklanmış bir hikaye, normal vajinal ortamdaki değişimlerin risk faktörlerini meydana çıkarmak için hastanın medikal hikayesine ve kullandığı ilaç­lara dair bilgileri içerir. Kortizon kullanımı, HIV, diyabetten dolayı bağışıklık sisteminin baskılanması veya yakın zamanda antibiyotik kullanımı hep be­raber normal fizyolojik organizmaların aşırı çoğalması ile ilişkilidir. Kremler, boyalar, parfümler ve uzun süreli tampon kullanımını içeren lokal hijyen önlemleri sorulmalıdır. Akıntısı olan bir hastada yeni ürün kullanımı ya da ürün değişimi hikayesi kimyasal vajinit şüphesi uyandırmalıdır. Vajinal duş normal vajinal ortamı değiştirir, bu da bakterilerin aşırı büyümesine bağlı olarak anormal akıntı riskini arttırır.

Çoklu cinsel partnerler, yeni cinsel partnerler ve çoklu cinsel partnerlere sahip partnerler, cinsel geçişli enfeksiyonların yanında bakteriyel vajinozislar için de risk faktörleridir. Hasta daha önce benzer akıntıya ait bilgi verebilir. Daha önceki tanı, tedavi ve sonuca ait detaylar elde edilmelidir. Tedaviye cevapsız çok sayıda anormal akıntı atağı olan hastalarda, özellikle tanı hasta tara­fından konulmuşsa ya da sadece hikayeye dayanılarak konulmuşsa, yanlış tanı düşünülmelidir. Hastadan akıntının kokusunu, kıvamını, zamanlama ve rengini tarif etmesi istenmelidir. Yanma, kaşıntı, idrarda yanma, cinsel ilişki sırasında ağrı, bulantı, kusma, ateş, titreme ve karın ağrısı gibi eşlik den belirtiler sorulmalıdır, ara kanama ve cinsel ilişki sonrası ka­nama vurgulanması önemli olan noktalardır.

ISLAK YAYMA NEDİR?

Islak yayma, vajinal akıntının nedenini belirlemeye yardımcı ofis şart­larında gerçekleştirilen tanısal bir testtir. Akıntı örneği serum fizyolojik ile karış­tırılır ve cam üzerine tek kat olarak yayılır. Örnek mikroskop altında epitel hücreleri, akyuvarlar, laktobasil ve diğer organizma­lar için incelenir. Normal akıntıda laktobasil ve epitel hücre hakimiye­ti mevcuttur ve hemen hemen saydamdır. Akyuvar hücreleri nor­mal bir bulgu olabilir. Birden büyük akyuvar/ epitel hücreleri ora­nı enfeksiyon varlığını düşündürür.

BAŞKA HANGİ TANISAL TESTLERİ UYGULANMALIDIR?

Örnek, serum fizyolojik ile karıştırılmadan önce pH kağıdı ile vajinal pH belirlen­melidir. Örnek vajen yan duvarından alınmalıdır. Normal akıntı 3.8 ile 4.2 pH'ya sahiptir. Yakın zamanda cinsel ilişki, servikal salgının yo­ğun salgılanması ya da kan ve (gebe hastada) su gelmesi hep be­raber vajinal pH'yı arttırırlar. Mantar enfeksiyonundan şüphelendiğin­de KOH (Potasyum Hidroksit) solüsyonu uygulanmalıdır. Islak yayma örneği %10 KOH ile karıştırılır. Diğer hücresel yapıları yok ederek KOH, mantarsı yapıları daha kolay görülebilir hale getirir. Anaerobik bakteri türlerinin varlığında KOH aminleri serbestleştirir, bu da balıksı bir koku üretir.