Vulvojinal Kandidiyazis (VVC) Vajinal Mantar Enfeksiyonları

VVC’e ne sebep olur?

Kandida her yerde bulunan mantar'dır. Kandida türleri birçok kadın­da normal vajina ortamının bir parçasıdır ve bunları barındıran çoğu kadında belirtilere neden olmazlar. Daha az sıklıkla, candida glabrata ya da diğer mantar türleri VVC'e neden olabilir. VVC için risk fatörleri, gebelik, diyabet, şişmanlık ve kortizon kullanımı ya da HlV'e bağlı olarak bağışıklık sisteminde azalmadır. Tekrarlayan VVC’i olan çoğu hastada bilinen risk faktörleri yoktur.

Şüpheli VVC’i olan bir hasta nasıl değerlendirilmelidir?

VVC'i olan hastalar genellikle kaşıntının eşlik ettiği kalın beyaz vajinal akıntı şikayetini ileri sürerler. Yaygın tutulumu olan hastalar yanma, idrarda yanma, ağrılı cinsel ilişki şikayetçidirler, görüntüde, kızarıklık, ödem görülür.

TRİKOMONİAZİS

Trikomoniazise ne sebep olur?

Trikomonas vajiniti, tek hücreli olan Trichmonas vajinalisin neden olduğu enfeksiyondur. T. vajinalis hem erkek hem de kadında bulunur. Trichomonas cinsel geçişlidir ve enfeksiyöz vajinitin %25'inin nedenidir.

Trikomoniazisin belirtileri nelerdir?

Hastalar beyaz, gri, sarı ya da yeşil renkte olabilen yoğun vajinal akıntıdan şikayetçi olabilirler. Hastalar aynı zamanda kaşıntı ve vajinal ko­kudan da şikayet edebilirler. Ancak çoğu hasta belirti vermez.

Trikomoniazise nasıl tanı koyarım? 

Muayenede, hastalarda bol miktarda ve bazen köpüklü akıntı mevcuttur. Trikomoniazisli has­talarda vajen pH'sı 5 ile 7 arasındadır.

Enfekte hastaların partnerleri tedavi edilmeli midir?

Trichomonas cinsel geçişli hastalıktır ve tekrarlamayı önlemek için enfek­te hastaların partnerleri tedavi edilmelidir.

 

KAYNAKLAR

  1. Centers for Disease control. Sexually transmitted disease treatment guide­lines. CDC, 2002. http://www.cdc.gov/std/treatment.
  2. Nyirjesy P, Sobel JD. Vulvovaginal candidiasis. Obstet Gynecol Clin N Am 30:671-684, 2003.
  3. Soper D. Trichomoniasis: under control or undercontrolled? Am J Obstet Gynecol: 190(1),281-290, 2004.
  4. Hillier S, Holmes KK. Bacterial Vaginosis. In Holmes K, Sparling PF, Mardh P. et at. (eds), Sexually Transmitted Diseases. 3rd ed. New York McGraw-Hill, 1999, pp 563-586.