Jinekolojik Onkoloji

Folliküler kistler

Folliküler kistler

Folliküler Kist Nedir ve Neden Oluşur? Folliküler kist yumurtalık dokusunda bulunan fizyolojik bir yumurtalık kistidir. Yumurtalık yüzeyinde bir köpük gibi görünen, berrak ya da saman sarısı renginde sıvıyla dolu olan, ince duvarlı bir yapıdır.
Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kistleri yumurtalığın içinde ya da yüzeyindeki sıvı ile dolu keselerdir. Ço­ğu yumurtalık kisti fizyolojiktir ve genellikle belirtisiz seyreder. En sık görülen fizyolojik kistler folliküler, korpus luteum, teka lutein ve ge­belik luteomasıdır.
Anormal Vajinal Kanama

Anormal Vajinal Kanama

Normal düzenli vajinal kanama nasıl oluşur? Düzenli kanama düzenli yumurtlamanın sonucudur. Adet döngüsü; birçok kadında önceden tahmin edilebilirdir ki, onlar yıllar boyu belli bir karakteristik kanama düzeni beklerler. Normal adet düzeninden herhangi hafif bir sapma hastalarda büyük endişeye ne­den olur.
Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme kanserinin nedeni nedir? Meme kanserinin ana nedeni bilinmiyor. Meme kanserinin gelişmesin­de riskleri arttıran birçok faktör vardır. Bunlar arasında ileri yaş, pro­liferatif meme hastalıkları, diğer taraf meme kanseri varlığı ya da rahim kanseri, radyasyon, erken adet başlangıcı, geç menopoz, doğurmamış olmak ve şişmanlık sayılabilir.